Çfarë i ndodh trupit tuaj kur hani nga një banane çdo ditë?

Të gjithë jemi rritur duke dëgjuar “një mollë në ditë e mban mjekun larg” , por rezulton se përfitimet e një bananeje në ditë mund të jenë po aq të mira. Bananet janë të mbushura me vitamina dhe lëndë ushqyese dhe kur hani një banane rregullisht, ato ndihmojnë në ruajtjen dhe përmirësimin e shëndetit tuaj të përgjithshëm .

Me fjalë të tjera, ngrënia e një bananeje në ditë është padyshim mënyra për të qenë të shëndetshëm.

Megjithatë, është e rëndësishme të mbani mend që të mos e teproni me marrjen e përditshme të bananeve. Sipas Healthline, duhet t’i përmbaheni rekomandimit për një ose dy banane në ditë, por jo më shumë se kaq.

Ngrënia e tepërt e çdo ushqimi, qoftë edhe një ushqimi aq i shëndetshëm sa bananet, mund të çojë në shtim në peshë ose mungesë të lëndëve ushqyese . Ka shumë përfitime për trupin tuaj kur hani një banane çdo ditë.

Për zorrë të shëndetshme

Tani, më shumë se kurrë më parë, ne po shohim rëndësinë e shëndetit të zorrëve në mirëqenien e përgjithshme. Ka shumë strategji për të ngrënë më mirë për mikrobiomën tuaj , por mund të fillojë me një banane.

Sipas një rishikimi të studimit të vitit 2017 në Nutrition Bulletin , bananet përmbajnë niseshte rezistente, e cila punon për të rritur prodhimin e acideve yndyrore me zinxhir të shkurtër – thelbësor për shëndetin e zorrëve. Pra, ne mund të falënderojmë bananet për stabilizimin e zorrëve tona dhe sigurimin e lëndëve ushqyese për mikrobiomën tonë.

Këtu janë disa mënyra të mahnitshme për të ngrënë një banane:

Ju mund të humbni peshë.
Një përfitim që nuk nënvlerësohet kurrë, ngrënia e bananeve çdo ditë mund të na ndihmojë të arrijmë objektivat tona për të humbur peshë.
Të mbushura me fibra dhe proteina, bananet do t’ju mbajnë më të ngopur për më gjatë, pavarësisht se janë pak më shumë se 100 kalori në një copë.

Ata madje bënë listën e Healthline të 20 ushqimeve më miqësore për humbjen e peshës në planet . Pra, herën tjetër që të jeni në dyqan ushqimor, sigurohuni që të merrni një tufë.

Lëkurë të shëndetshme

Kur mendoni për ushqimet që përmirësojnë lëkurën tuaj , ju ndoshta mendoni për salmonin, avokadon ose ndoshta arrat – por bananet mund të ndryshojnë lojën kur bëhet fjalë për shëndetin e lëkurës.

E gjitha është për shkak të vitaminave dhe mineraleve në banane, veçanërisht manganit që rrit nivelet e kolagjenit.

Pavarësisht se cilat janë vështirësitë e lëkurës suaj – aknet, rrudhat, lëkura e thatë – ngrënia e një bananeje në ditë mund të ndihmojë. Healthline madje sugjeron që një maskë për fytyrën me banane mund të ndihmojë për ta bërë këtë mashtrim, por unë mendoj se ne do të qëndrojmë në ngrënjen e bananeve tona.

Do të përmirësoni nivelin tuaj të energjisë

Sidomos kur hahen para ose pas stërvitjes, bananet mund të jenë të dobishme në rritjen e niveleve tuaja të energjisë dhe t’ju mbajë të mos ndiheni të lodhur gjatë gjithë ditës.

Rezultatet e një studimi të PLOS One të vitit 2012 mbi atletët meshkuj zbuluan se ata që mbushnin karburant me një pije sportive çdo pesëmbëdhjetë minuta, në krahasim me një banane dhe ujë, performuan më keq në përgjithësi në garat e çiklizmit në distanca të gjata.

Prandaj, kishte një lidhje të drejtpërdrejtë midis ngrënies së një bananeje dhe rritjes së niveleve të energjisë në performancë.

Ju do të përmirësoni shikimin tuaj (si gjatë ditës ashtu edhe gjatë natës)

Jo, nuk po flasim për karotat. Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit , bananet përmbajnë vitaminë A, e cila funksionon për të bërë tre gjëra, për të mbrojtur sytë, për të mbajtur shikimin normal dhe për të përmirësuar shikimin gjatë natës .

Pra, nuk ka nevojë ta teproni me konsumimin e karotave dhe të rrezikoni që lëkura juaj të kthehet në portokalli .

Në vend të kësaj, masa është padyshim që të rrini me një banane në ditë, sepse jo vetëm që përmirëson shikimin tuaj, por ka edhe shumë përfitime të tjera shëndetësore.

Ju do të merrni një rritje të kaliumit, i cili mbështet shëndetin e zemrës

Bananet janë të njohura për kaliumin e tyre, por a e dini se kaliumi mund të ndihmojë në forcimin e zemrës suaj?

Epo, absolutisht mundet – kështu që ngrënia e një bananeje në ditë mund të çojë në një zemër të shëndetshme. Shumica e njerëzve nuk konsumojnë mjaftueshëm kalium në dietën e tyre ditore , gjë që shpesh mund të ketë një ndikim të drejtpërdrejtë në kontrollin e presionit të gjakut dhe në komponentë të tjerë të shëndetit të zemrës.

Për më tepër, Healthline shpjegon se një dietë e pasur me kalium – AKA duke ngrënë një banane çdo ditë – mund të ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës me 27% . Pra, është koha për të shtuar këtë frutë të preferuar në rutinën tuaj të përditshme.