Jessica Chastain fitoi Oscarin si “Aktorja më e mirë”

Jessica Chastain fitoi çmimin Oscar për aktoren më të mirë të dielën mbrëma për rolin e Tammy Faye Bakker në “The Eyes of Tammy Faye”.

Ky është Oscari i parë për Chastain në tre nominime. Ajo ishte nominuar më parë për “Zero Dark Thirty” në 2013 dhe “The Help” në 2012.

Ajo mundi kolegët e nominuar Olivia Colman, Penélope Cruz, Nicole Kidman dhe Kristen Stewart. Chastain falënderoi secilin prej të nominuarve të saj dhe ekipin e saj të grimit, përcjell Klankosova.tv

Chastain vuri në dukje se vetëvrasja ishte një shkak kryesor i vdekjes për komunitetin LGBTQ dhe dhunës kundër pakicave, duke thënë se ajo ishte frymëzuar nga dhembshuria e Bakker.