Raketa më e shpejtë në botë rrit tensionet Britani-Rusi, zhvillimet e fundit

Rusia ka paralajmëruar Britaninë se furnizimet me armë në Ukrainë do të përshkallëzojnë luftën dhe se ato janë “objektiva legjitime.

Akuza nga ambasadori i vendit në Mbretërinë e Bashkuar, vjen pasi një helikopter rus u rrëzua nga qielli nga forcat ukrainase duke përdorur një raketë britanike për herë të parë, raporton The Sun.
Sekretari britanik i Mbrojtjes Ben Wallace, tha se më shumë armë do të dërgohen në Kiev pas një konference të mbajtur nga donatorët ushtarakë në vend.

Një helikopter rus u rrëzua nga një raketë britanike
“Të gjitha furnizimet me armë janë destabilizuese, veçanërisht ato të përmendura nga Wallace”, tha ambasadori Andrey Kelin, raporton agjencia ruse e lajmeve TASS.

“Ato e përkeqësojnë situatën, duke e bërë edhe më të përgjakshme, me sa duket janë armë të reja me precizion të lartë.

Natyrisht, forcat tona të armatosura do t’i shohin ato si një objektiv legjitim nëse ato furnizime kalojnë përmes kufirit ukrainas.”

Konferenca e 35 vendeve që ndihmojnë Ukrainën u organizua nga Wallace, i cili tha se “më shumë ndihmë vdekjeprurëse” do të dërgohet në Ukrainë.

Ai tha se ukrainasit do të marrin artileri me rreze më të gjatë dhe vendet ranë dakord gjithashtu të furnizojnë raketa kundër anijeve.

Raketa është lëshua në një stërvitje nga ushtarët britanikë
Mbretëria e Bashkuar ka dërguar tashmë mijëra raketa antitank në Ukrainë, të cilat janë përdorur për efekt vdekjeprurës kundër rusëve.

Por ambasadori tha se “vendimet e gabuara të këtij lloji janë shumë të rrezikshme, sepse synojnë të nxisin konfliktin”.

“Ata zbulojnë dëshirën për të na bërë sa më shumë dëm”, shtoi ai.

Ai vazhdoi të pretendojë se furnizimi i më shumë armëve do të shërbejë për të ushqyer idenë “se nuk ka nevojë për negociata në këtë pikë”.

“Ky është pozicioni i një struci, një përpjekje për të fshehur kokën në rërë në një sulm pafuqie dhe inati të verbër,” tha ai.

Akuzat e tij vijnë pasi pamjet dramatike tregojnë momentin kur Mi-28N goditet nga Starstreak në rajonin Luhansk të Ukrainës lindore.

Starstreak është raketa më e shpejtë tokë-ajër në botë dhe mund të udhëtojë me shpejtësi tre herë më të madhe se ajo e zërit.

Burime të Ministrisë së Mbrojtjes thanë se është hera e parë që raketa përdoret për të rrëzuar një avion rus.

Në video, helikopteri mund të shihet duke rrëshqitur në majat e pemëve para se të goditet në bisht nga Starstreak.

Raketa mund të shihet duke u ngritur përmes pemëve drejt objektivit të saj.

Raketa që është hedhur në drejtim të helikopterit
Pjesa e pasme e helikopterit më pas shpërthen në flakë dhe bie dhe helikopteri bie në tokë.

Pamjet e tjera tregojnë rrënojat e avionit të shpërndara nëpër një rrugë derisa po inspektohet nga trupat ukrainase.

Starstreak është raketa më e shpejtë tokë-ajër në botë
Dy ekuipazhe në bordin e helikopterit u raportua se i mbijetuan rrëzimit, megjithëse është e paqartë nëse ata u kapën nga ukrainasit.

Burimet e mbrojtjes që shqyrtuan videon e rënies së helikopterit rus, thuhet se besojnë se ishte si rezultat i një Starstreak.