Rusët janë shumë pranë, çfarë po ndodh në fabrikën e çelikut të Mariupolit?

Situata rreth fabrikës së çelikut Azovstal në qytetin jugor të rrethuar të Mariupolit mbetet e tensionuar.

Natën e kaluar, një ligjvënës i lartë ukrainas pretendoi se trupat ruse kishin hyrë në fabrikë, ku mendohet se kanë mbetur 2,000 trupa ukrainase dhe 200 civilë.

David Arakhamia, kreu i fraksionit parlamentar në pushtet të Ukrainës, tha: “Përpjekjet për të sulmuar centralin vazhdojnë për ditën e dytë. Trupat ruse janë tashmë në territorin e Azovstal.”

Disa orë më vonë, Moska tha se do të mbajë një armëpushim tre-ditor në zonën Azovstal. Pritet që korridori humanitar të hapet më 5, 6 dhe 7 maj, nga ora 08:00 deri në orën 18:00 me orën e Moskës.

Gjatë fundjavës, më shumë se 100 civilë u larguan nga fabrika e çelikut, duke mbërritur në Zaporizhzhia të martën.

Por kuptohet se burra, gra dhe fëmijë janë ende të strehuar nën tokë në vend, së bashku me rreth 500 ushtarë ukrainas të plagosur. /abcnews.al