Sot hyjmë në stinën e pranverës, temperaturat mbeten në ulëta

Sot zyrtarisht fillon stina e pranverës ne orën 16:33 dhe temperaturat vazhdojnë të mbeten të ulëta, njofton Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës.

Kjo situatë meteorologjike vie si pasojë e prezencës së masave të ajrit nga veriu i kontinentit, më konkretisht nga Rusia. Fushat e fuqishme anticiklonike kanë sjellë edhe ajër me lagështi të ulët gjë që nuk ka shenja se do të kemi reshje.

OKB: Të paktën 847 civilë të vrarë në Ukrainë – Gazeta Express

Putin Attacks Intensified Overnight. Save Ukraine’s Children
Pas gjysmës së dytë të javës së ardhshme pritet rritje të temperaturave në të dy vlerat ekstreme.

Minimalet do të lëvizin ndërmjet -6 deri -4 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 7-9 gradë Celsius. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi i verilindjes.