Zbulohen shkaqet e hapjes së “portalit të ferrit” në Amerikë

“Portal i çuditshëm nga ferri” hapet në liqenin amerikan me vorbull rrotulluese

Një “portal i çuditshëm nga ferri” ishtehapur në një liqen me një efekt të çuditshëm vorbull rrotulluese.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, vrima gjigante 22 metra ndodhi pasi nivelet e ujit u rritën shumë në rezervuarin e Liqenit Berryessa në luginën lindore të Napa-s, që shtrihet në majë të digës Monticello të Kalifornisë.

Uji i tepërt mund të vërtitet në një vrimë të madhe dhe të krijojë efektin spektakolar të vorbullës rrotulluese.

Vrima u pa edhe një herë në sipërfaqen e liqenit si tuneli 76 metra që funksionon si një vrimë kullimi që gëlltit rreth 1,360 metra kube ujë në sekondë kur liqeni ngrihet mbi 4 metra.

Inxhinierët në vitet 50-ta ndërtuan një vend derdhjeje si një alternativë ndaj kanalit më të zakonshëm, që përdoret për të kontrolluar rrjedhën e ujit nga një digë.